Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Fotogenlampa 3501571



*

nr 350 1571


Fotogenlampa

Tak, majolika, el


Utrop:

1.200 kr

Såld:

1.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 februari 2005
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/2 14:59:06 1      1.700 kr
28/2 15:24:31 2      1.600 kr
28/2 15:25:44 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa ljuskronor majolika tak
  • 6377 Ljuskrona
    Rokokostil, prismor. Höjd: 70 ca
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 19:23
  • 6559 MÃ¥nskensampel
    omkring 1900. Höjd: 50 ca
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:20
  • 6345 Plafond
    Art Déco, Intarsia. Diameter: 75 cm, saknar glaskupa
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 20:43




Ladda ner broschyr